ÉLETE
David Geffen (1943. február 21-én) amerikai record executive, film producer, színházi producer és filantróp. Ismerettségét munkája során szerezte: dolgozott 1970-ben az Asylum Records-nál, 1980-ban a Geffen Records-nál, 1990-ben pedig a DGC Records-nál. Geffen volt a DreamWorks SKG egyik alapítója a három közül 1994-ben.
Kezdetek
Geffen Brooklynban született, New York-ban. Szülei Abraham Geffen és Batya Volovskaya. Mindketten zsidó kivándorlók, akik a brit mandátumi Palesztinában találkoztak és aztán az Egyesült Államokba költöztek. Geffen a brooklyni New Utrecht High School-ból ballagott, majd a Santa Monica College-ra ment a kaliforniai Santa Monicában, de ezt később otthagyta. Később három szemeszterig a Brooklyn College esti iskolájába járt, ám ezt is abbahagyta. Végül az austini University of Texast végezte el, levelezősen. Édesanyjának volt egy ruhaüzlete a brooklyni Borough Parkban, a Chic Corsets By Geffen. David bátjya, Mitchell Geffen ügyvéd, aki a Kaliforniai Egyetem jogi karán végzett és aztán a kaliforniai Encino-ban telepedett le. Mitchell Geffennek van két lánya, akik David legközelebbi élő rokonai.
KARRIER
Geffen szórakoztatóipari karrierjét a William Morris Agency (WMA) levelezőszobájában kezdte, ahol gyorsan ügynök lett. Annak érdekében, hogy megszerezhesse a WMA munkát, fel kellett mutatnia a főiskolai végzős bizonyítványát. Geffen hamisított egy levelet, amit benyújtott a WMA-nak. A levelezőszobában kollégái között volt Elliot Roberts is, aki később Geffen partnere lett egy vállalati cégnél. Geffen otthagyta William Morrist, hogy személyi menedzser legyen és azonnal sikeres lett Laura Nyro-val, Crosby-val és a Stills and Nash-sel. Miközben Jackson Browne-nak keresett jó felvételi szerződést, Ahmet Ertegün azt javasolta Geffennek, hogy alapítson saját kiadót.
Asylum Records
Geffen 1970-ben Elliot Roberts-szel megalapította az Asylum Recordsot, amely olyan előadókat szerződtetett, mint Jackson Browne, a The Eagles, Joni Mitchell, Bob Dylan, Tom Waits, Linda Ronstadt, Judee Still, vagy J. D. Souther. Ebben az időben a kiadó megosztott volt az Atlantic Records-szal. Később az Atlantic's szülőcége, a Warner Communications szerezte meg az Asylumot, majd 1972-ben egyesült az Elektra Records-szal, így Elektra/Asylum Records lett. Geffen egészen 1975-ig volt megbízásban, amikor aztán elment, hogy Vice Chairman-nek dolgozzon a Warner Brothers-nél. Ezután visszavonult, mert tévesen arról tájékoztatták, hogy halálos betegségben szenved. Visszavonulási ideje alatt üzleti tanulmányokat tanított a Yale Egyetemen. 1980-ban egy új orvosi diagnózis során fény derült az eredeti diagnózis hibájára és kiderült, hogy Geffen makkegészséges, így úgy döntött, hogy visszatér dolgozni a szórakoztatóiparba.
Geffen Records
1980-ban megalapította a Geffen Recordsot, melyhez elnöknek a Warner Bros. Records-nál dolgozó Ed Rosenblattot kérte fel. Geffen kiadójának egy éven belüli előtérbe kerülése keserédes sikernek bizonyult. Geffen első leszerződő előadója Donna Summer volt, aki épp igyekezett otthagyni a Cassablanca/PolyGram Recordsot. Rövid időn belül megjelent a The Wanderer nevű album, melynek fő singleje a Billboard Hot 100 harmadik helyén végzett, és aranylemez lett. A Casablanca válaszként Donna 1979-es Bad Girls című albumához adott ki több singlet. John Lennon Double Fantasy című albumának decemberi megjelenése hatásos lépésnek tűnt a kiadó életében, ám Lennon megállapította, hogy egyedül Geffennek volt elég önbizalma ahhoz, hogy a számok meghallgatása nélkül szerződést kössön vele. Egy másik nézet szerint a Geffen volt az egyedüli kiadó, akit érdekelt Lennon felesége és partnere, Yoko Ono. 1980 decemberében Lennont halálosan meglőtték, így a Double Fantasy folyamatosan kelő termék lett. Az évek során a Geffen Records jól ismert kiadó lett, olyan nevekkel, mint Olivia Newton-John, Asia, Steve Howe, John Wetton, Elton John, Cher, Sonic Youth, Aerosmith, XTC, Peter Gabriel, Lone Justice, Blink-182, Guns N' Roses, Nirvana, Lifehouse, Pat Metheny, Sloan, The Stone Roses, vagy Neil Young.
A kiadó a kezdetektől a Warner Bros. Records tagja volt, de 1990-ben eladásra került az MCA-nek és manapság az Interscope-Geffen-A&M tulajdona.
Geffen Film / DreamWorks SKG
A Geffen Film Company alatt Geffen olyan fekete humorú filmeket gyártott, mint az 1986-os Rémségek kicsiny boltja, az 1983-as Kockázatos üzlet, vagy az 1989-es Beetlejuice. Geffen a Dreamgirls és a Macskák című musicalek Broadway-változatának támogatója volt. 1994-ben Steven Spielberggel és Jeffrey Katzenberggel megalapította a DreamWorks SKG-t. 2008-ban otthagyta a DreamWorks-öt.
FILANTRÓPIA
Geffen filantrópként is hírnévre tett szert, orvosi kutatások, AIDS szervezetek, művészetek és a színház nagy pénzügyi támogatójaként. 1997-ben 5 millió dollárt adományozott a Los Angeles Egyetem Westwood Színházának. A színházat később átnevezték Geffen Színházra.
A Forbes magazin és egyéb források szerint Geffen ígéretett tett arra, hogy ezentúl bármilyen pénzt is keres, azt eladományozza, szervezetre vagy módra való tekintet nélkül. 2002-ben bejelentette, hogy 200 millió dollár korlátlan támogatást adományoz a Los Angeles Egyetem Egészségügyi Iskolájának. Az iskolát ezután átnevezték a Los Angeles Egyetem David Geffen Egészségügyi Iskolájára. Kenneth Langone adománya mellett a New York Egyetem Egészségügyi Iskolájának Geffené az egyik legnagyobb adományozás egészségügyi iskolának az Egyesült Államokban.
POLITIKA
Korábban Bill Clinton elnök pénzügyi támogatója volt. 2001-ben elfordult a korábbi elnöktől, miután Clinton nem bocsátott meg Leonard Peltiernek, amiért az ő nevében is lobbizott.
Geffen Barack Obama első támogatói közt volt és 1.300.000 dollárt gyűjtött Obamának egy sztárokkal teletűzdelt Beverly Hills-i alapítványban. 2007. február 21-én egy interjú során a New York Times emberének, Maureen Dowdnak hízelgő szavakkal illette Hillary Rodham Clintont és Bill Clintont. "A politikában mindenki hazudik, de ők olyan könnyen teszik, hogy ez már aggasztó." Hillaryt "hihetetlenül prolarizálónak", Billt pedig "meggondolatlannak" nevezte és kétségbe vonta azokat, akik szerint ő másik személlyé vált volna azóta, hogy elhagyta az irodát.
Más sztárok mellett, mint Steven Spielberg vagy Brad Pitt, Geffen is adományozott annak érdekében, hogy megállítsák a Proposition 8 kalifornai törvényekbe való bekerülését. (A törvény megtiltaná a melegek házasságát az államban.)
DÍJAK ÉS ELISMERÉSEK
Geffen tagja annak a 2010 főt számláló csoportnak, amely megkapta az Ahmet Ertegun-díjat a Rock and Roll Hall of Fame-től. 2011 februárjában az 53. Grammy-díjátadón a Zenei Művészet és Tudomány Nemzeti Akadémiája kitüntette az Elnök Érdemes Díjával "a zeneiparhoz való kitörölhetetlen hozzájárulása" miatt.
MAGÁNÉLET
Geffen vagyonána nettó értéke a becslések szerint 5,5 billió dollár, amellyel ő a szórakoztatóipar egyik leggazdagabb embere.
Geffen nyíltan homoszexuális. 2007 májusában az Out magazin első helyre tette Geffent az "Amerika legerőteljesebb homoszexuális férfijai és női" listáján.
Geffen a témája Joni Mitchell "Free Man in Paris" című számának. Mitchell és Geffen közeli barátok voltak, és a '70-es években egyszer elutaztak Párizsba Robbie és Dominique Robertsonnal.
Geffen hallható Barbra Streisand 1985-ben megjelent The Broadway Album című lemezén. A "Putting it Together" című számban Geffen, Sydney Pollack és Ken Sylk is megszólalnak, különböző cégek record executive embereiként. A kaliforniai Malibuban él.
Geffen több könyv témája is, a legismertebb a 2001-es The Operator: David Geffen Builds, Buys, and Sells the New Hollywood, melyet Thomas R. King írt, akivel Geffen kezdetben együttműködött, később azonban már nem. Egy korai életrajz volt az 1997-es The Rise and Rise of David Geffen Stephen Singulartől. Geffen jelentős karakter még a David Rensen által írt Mailroom: Hollywood History From The Bottom Up-ban, a Fred Goodman által szerzett Mansion On The Hill-ben, valamint a Barney Hoskyns által írt Hotel Californiaban és egyéb könyvekben Michael Ovitz-ról.
Bírósági harcok
Geffen malibui otthona a Pacific Coast Highway-en valóságos frontvonal az ingatlantulajdonosok és a strandi járókelők részére, a magánlakások előtti strandokhoz való hozzáférés miatt. Geffen 2002-ben pert indított, hogy blokkolják az ő háza előtti strandra való belépést. Nyílvánosan kijelentette, hogy aggodalma a biztonsága körül forgott.
Amíg a dagály ér a homokon, köztulajdon a part, a lakosok küzdőttek, hogy a nyílvánosságot kiszoríthassák partszakaszukról, és privatizálhassák azokat. A pert 2005-ben elvesztette és meg kellet nyitnia kapuit a nyílvánosság előtt. 2005-ben Geffen hatalmas haragja kicsit csillapodott és megengedte egy non-profit csoportnak, hogy hozzáférhessenek strandjához. Garry Trudeau kiparodizálta ezen vitáját a Doonesbury nevű komédiás napi műsorban.
Más ottlakók biztonsági őröket alkalmaznak, hogy távoltartsák strandjuktól az embereket. A LA Urban Ranger csoport megvizsgálta a partmenti hozzáférési kérdéseket.
Művészeti gyűjtemény
Geffen lelkes gyűjtője az olyan amerikai művészek munkáinak, mint például Jackson Pollock, Mark Rothko, vagy William de Kooning. Paul Schimmel, a Los Angeles-i Kortárs Művészeti Múzeum kurátora szerint: "David Geffen kollekciájánál nincs nagyobb, ami jobban bemutatná a háború utáni amerikai művészetet."
2006 októberében Geffen eladott két festményt Jasper Johnstól és De Kooningtól, a kettőt együtt 143,5 millió dollárért. 2006. november 3-án a New York Times jelentette, hogy Geffen eladta Pollock 1948-as No.5, 1948 című festményét, méghozzá 140 millió dollárért egy mexikói bankárnak, David Martineznek. Martinez a londoni Fintech Advisory Ltd alapítója, ami egy olyan kereskedelmi ház, aminek célja a Harmadik Világ adósságának felvásárlása. Ez az adás-vétel a No. 5, 1948 című művet tette az eddigi valaha eladott legdrágább festménnyé.
Jachtok
2007-ben Geffen barátjával, Larry Ellisonnal vásárolt egy jachtot, a Rising Sunt, ami 138 méter hosszú és a világ hatodik legnagyobb motorjával rendelkezik. Mikor Ellison rendelt egy új és sokkal kisebb (91 méteres) jachtot, a saját felét a Rising Sun-ból eladta Geffennek, 2010-ben.
2009-ben az orosz billiomos, Roman Abramovich elvált feleségétől, melynek során a megállapodás szerint a Pelorus nevű, 115 méter hosszú jacht tulajdonjogát a nő veszi át. Egy bróker, Merle Wood Geffen nevében 2011-ben megvásárolta a Pelorust, méghozzá 300 millió dollárért.
ÉRDEKESSÉGEK
- Billiomos.
- Lengyel és ukrán származású.
- Randizott Cherrel.
- Randizott Marlo Thomasszal.
- 1990-ben eladta saját nevével allátott cégét az MCA-nek.
- Nyíltan homoszexuális.
- A USC Mozi-Televíziós Iskolai Tanácsának tagja
- 1980-ban írt John Lennonnak, amelyben azt kérdezte, mivel lehetne bizonyítani, hogy az az utolsó szerződésük.
- Ugyanazon a napon született, mint Mikhail Vartanov, Riccardo Fellini, King Harald V és Nina Simone.
- 2005-ben és 2006-ban is 12. helyen végzett DreamWorks alapítótársával, Jeffrey Katzenberggel a Premiere magazin "50 erő" című listáján.
SAJÁT FORDÍTÁS!
- Forrás: Wikipedia.org/ DAVID GEFFEN
|